Historie plemene

 

540628 434155356595199_1880297476_nZaujal Vás "dingo" Dusty ze stejnojmenného filmu nebo jste v odborné literatuře (většinou marně) hledali, co že je to za psa, přikrčeně se míhajícího okolo hlavních představitelů oblíbených australských seriálů?

Odpověď je snadná - KELPIE. Tento nenápadný a zároveň nepřehlédnutelný pracant s hypnotickým, až liščím pohledem patří neodmyslitelně ke koloritu australského venkova.

HISTORIE:

Kelpie označuje ve Skotsku zlomyslného vodního ducha, který se vyskytuje u brodů v koňské podobě. Australský kelpie není zlomyslný ani extremně vodomilný. Snad jen ten kůň je mu blízký díky svým pracovním povinnostem. Název plemene však přesně určuje místo, odkud přišli do Austrálie jeho předci. Australský kelpie je dnes vzhledově mnohem bližší původní skotské pracovní kolii, než dnešní nadýchaní jedinci, teré pod tímto názvem známe z výstavních kruhů. Základem chovu byli skotští ovčáčtí psi zvaní KALLADE nebo WORKING COLLIE v barvě černé a "black and tan", které do Austrálie dovezl pan Georg Robertson (někdy prameny uvádějí jméno Rutherford). Okolo roku 1843 založil farmu ve stanici Warrouk v Západní Virginii a začal se věnovat chovu ovcí, dobytka a samozřejmě i pracovních psů. Začátkem sedmdesátých let minulého století pracoval nedaleko Robertsonova statku muž jménem Jack Gleeson, který velice obdivoval psy pracující u stád. Obzvláště se mu líbila jedna fenka, která byla přímým potomkem ze Skotska dovezených psů. Farmář ji daroval svému synovci, ale Gleeson se nevzdal a získal fenu výměnou za koně. Pojmenoval ji KELPIE a spolu s ní se vydal na sever, kde získal práci jako předák. Cestou se zastavil u svého přítele Marka Tullyho, který mu daroval černou kolii - psa jménem MOSS. První štěňata po rodičích KELPIE a MOSS se narodila okolo roku 1873 a záhy se uskutečnil další vrh. Přibližně ve stejné době byly do Austrálie dovezeny dvě černé kolie s pálením JENNY a BRUTUS pana Gilberta S. Eliota. JENNY a BRUTUS se během cesty spářili a po příjezdu se jim narodila štěňata. Jedním z nich byl pes CÄSAR, který se v roce 1875 stal otcem třetího vrhu fenky KELPIE. Z tohoto spojení se narodila KELPIE II., jejímž majitelem se stal C.T. W. King, a proto se občas nazývá "King´s Kelpie". KELPIE II. byla, stejně jako její matka, vynikajícím pracovním psem a své kvality potvrdila na I. Australské soutěži ovčáckých psů, kde zvítězila. KELPIE II. byla nakryta psem MOSS a jejich potomstvu se začalo říkat "Kelpie´s pups", což se později zkrátilo na KELPIE. Postupně došlo k přimíchání krve ovčáckých psů z různých oblastí (vesměs zvířat tmavě zbarvených s pálením). Jedinci z oblasti Sydney pálení často postrádali a předpokládá se, že právě tito psi se stali předky dnešní show větve. Jednotný název KELPIE však přes některé rozdíly zůstal. Často tradované přikřížení dinga není ničím podložené a vzhledem ke vztahu farmářů k těmto tvorům lze úmyslné užití dinga v chovu téměř vyloučit.