O plemeni

Jak se žije a pracuje s AUSTRALSKOU KELPIÍ?

Motto: Slyšela jsem krásné srovnání border kolie a kelpie: Borderka bude pracovat pro Tebe, kelpie s Tebou.

austr-kelpie1PSA DO SMEČKY NIKDY... byl můj názor zakládající se na mých letitých zkušenostech s chovem teriérů a slyšely byste jej ode mne ještě před pár lety. S příchodem Australské kelpie do naší rodiny, jsem byla ovšem postupem času nucena svůj názor radikálně přehodnotit. Dnes už tedy nikoho nepřekvapí, že „vítacím výborem" našich návštěv jsou dva úžasní kelpií kluci „kelpiáci" Joker a Darwin.

Kelpie je poměrně ještě neznámé plemeno - Nejčastěji je můžete potkat na závodech agility či flyballu, kde mnoha lidem připomínají spíše tak trochu něco mezi border colií a psem dingem. Není se tedy čemu divit, že nejčastější otázkou, co je toto vlastně za plemeno? V případě, že jich máte okolo sebe víc, pak zpravidla následuje dotaz: „Je na sporty tedy rychlejší a lepší BOC nebo AKE?" Na tuto otázku odpovídám diplomaticky slovy: „Slyšela jsem krásné srovnání border colie a kelpie: Borderka bude pracovat pro Tebe, kelpie s Tebou" a tudíž záleží na tom, co komu více vyhovuje.

austr-kelpie3Jak jsem ke kelpii přišla – Já jsem kelpii prvně viděla na Mistrovství Evropy 2006 ve flyballu ve Francii. Byla v týmu belgického družstva Jumpers. Bylo radost se dívat na rychlého a spolehlivého psa. V tu dobu jsem jako chovatelka a majitelka Parson russell teriérky Anity vůbec o chovu kelpií neuvažovala, jelikož jsem bydlela v panelovém domě v Praze. Naopak jsem si hned následující rok nechala štěně od Anity, fenku Miu, se kterou nyní závodím ve flyballu. Když byl Mie rok, přestěhovaly jsme se do domečku v Zálezlicích. Náhodou jsem objevila článek v tomto časopise o Australské kelpii. Zkusila jsem kontaktovat autorku článku a bylo mi sděleno, že nyní má poslední fenku na prodej. Domluvili jsme se na nezávazné návštěvě, ale po půl hodině povídání jsem s Breeze odjížděla domů. Věděla jsem, že po teriérech to bude změna, ale o to víc jsem chtěla lépe poznat toto u nás málo známé plemeno. Breeze byla zvyklá žít venku na zahradě, narodila se v květnu, takže jsme jí rovnou umístili do jejího psího domečku venku za domem. Výhodou bylo, že jsme neměli okousaný nábytek a jiné pohromy, na které jsem byla zvyklá od štěňat.

austr-kelpie4Výchova trochu jinak – Kelpii nelze vychovávat a cvičit drilem s nekonečným stereotypním opakováním toho samého. Tedy metodami na mnoha cvičácích dodnes bohužel praktikovaných a kterými jsme si s Breeze bohužel ze začátku prošly také. S pozitivní motivací a výcvikem formou hry jde zkrátka všechno mnohem lépe a tak nějak jako by samo. Skvělým pomocníkem je v tomto klikr. Kelpinky velmi rychle chápou a rádi se učí novým věcem, takže cviky z dogdancingu jsem pak začala kluky učit hned od mala, protože jejich největším nepřítelem je nuda a nic nedělání. Díky šikovnosti mého manžela mi tak postupem času na zahradu přibyly i základní překážky na agility, flyball a obedienci. K lepšímu pochopení kelpieho naturelu mi pak velmi pomohlo studium historie plemene v jejich domovině.

austr-kelpie5Trochu historie - Toto původní australské plemeno dle dochovaných záznamů vzniklo tak, že zakladatelka jenž dostala jméno Kelpie, se natolik lišila od svých sourozenců povahou a stylem práce, až se jí její budoucí majitel rozhodl po dlouhém naléhání na chovatele vyměnit za koně. Až natolik si cenil její výjimečnosti. Původ kelpií je i dnes díky zahraničním databázím dohledatelný a dá se říci, že synonymem "Adama a Evy" jsou u tohoto plemene dva páry. Prvním je právě fenka Kelpie a černý pes Moss, druhým pak byl černopálený pár fenka Jenny a pes Brutus. U většiny českých kelpií se dají tito předci, s trochou trpělivosti, v zahraničních databázích dohledat. Tito čtyři psi dali svým potomkům do vínku soubor vlastností díky kterým se záhy staly přeborníky místních triálů(soutěží v pasení), čímž přispěli k dalšímu rozšíření a popularizaci plemene u dalších farmářů. Ti dále upevňovali typické vlastnosti kelpie, kterých si lidé dodnes velmi cení a jsou jimi: vytrvalost, inteligence, kreativita, spolehlivost, schopnost učit se odezíráním a velmi silná vazba na majitele s nezdolnou touhou se mu zavděčit. Farmář neměl čas zabývat se individuálním výcvikem každého štěňátka a bylo jen na každém z nich, aby ukázalo své vlohy pro práci. K práci si pak nechával jen ty nejlepší z nich.

austr-kelpie2Jaká tedy kelpie je? - Již relativně malé štěně dokáže udržet krok s dospělým psem a velmi rychle se učí pozorováním ostatních psů ve smečce, čímž se dané cviky naučí mnohem rychleji a následně se je snaží neustále zlepšovat. Při své inteligenci si vás také prověří, jestli se k dané odměně nedostane i jiným způsobem, čím se rozvinula jejich kreativita a zde je na místě důslednost majitele. Mám doma tři kelpinky (fenku a dva psi) a každá je jedinečnou osobností s bezmeznou láskou a oddaností k tomu svému dvounožci (tedy mě), až se někdy může stát, že ostatní lidi úplně přehlíží. Bohužel to může někdy zavdávat příčinu ke vzniku domněnky o jejich přílišné plachosti, nervozitě či snad dokonce extrémní bojácnosti. Kelpie má být od přírody ostražitá a k cizím spíše rezervovanější. Kelpie není zuřivě štěkající hlídač, ale pes bedlivě pozorující své okolí, který v případě něčeho neobvyklého a podezřelého, svého člověka upozorní jako by říkal: „Hele pojď sem, honem, to je zvláštní, pojď se rychle taky kouknout!" Rozhodně však nesmí být vůči člověku ani jinému psu nebo domácímu zvířeti přespříliš agresivní nebo jej dokonce bezdůvodně napadnout. Takové chování je totiž pro australské farmáře nepřípustné a skončilo by velmi smutně a radikálně. U nás se můžeme bohužel setkat s poněkud liknavějším přístupem některých „chovatelů" k této problematice a tak je možné u nás bohužel potkat i takové jedince. Tyto negativní zkušenosti ovšem vrhají stín na plemeno jako celek a vytvářejí tak zkreslený názor: „ Kelpie je hyperaktivní, nevychovaný a nevychovatelný magor, který není použitelný k žádnému sportu kromě pasení!"

Jak si správně vybrat štěně kelpie - Bohužel se stává, že preference vynikajících povahových vlastností ustoupí rozličným individuálním zájmům "chovatele". Je pak velmi smutné a bolestné slyšet věty typu: " Jsem nevěděla, že kelpie je tak milý a přátelský pes", které jsou bohužel negativním výsledkem krátkodobých a účelových cílů některých "chovatelů". Z tohoto důvodu nelze budoucím majitelům kelpinky doporučit nic jiného, než aby v první řadě pečlivě a zodpovědně zvážili výběr chovatele, který nenávratně a nesmazatelně ovlivní prvních 8 týdnů jeho budoucího štěňátka, jenž jsou pro budoucí vývoj rozhodující. Rozhodně lze doporučit osobní návštěvu chovatelské stanice, při které se můžete osobně seznámit s rodiči a získat tak o nich cenné informace. Přiznejme si, že každá kelpinka je trochu jiná a hodí se více či méně k jinému temperamentu majitele a k aktivitám, kterým se bude chtít s budoucím štěnětem věnovat. Pokud nenaleznete požadované vlastnosti odpovídající vašim představám u rodičů, nelze je čekat ani u jejich potomků! Kelpie je plemeno dlouhověké a jen pečlivý výběr chovatele, rodičů a následně i vašeho vysněného štěňátka spolu s důslednou nikoliv však tvrdou výchovou, vám může zaručit budoucích bezmála 13-14 spokojených let s vaším psím parťákem, právě s tou Vaší vysněnou australskou kelpií.

Výstavy a sport - Co se vzhledu týče, vybrala jsem si vlastně tu nejhezčí kelpii na světě, protože na světové výstavě v Bratislavě v roce 2009 získala Breeze BOB a Světového vítěze mladých v konkurenci 22 kelpií z celého světa. Ve výstavním kruhu to sice neoceníte, ale díky velmi rozsáhlým australským pastvinám, je kelpie od přírody vytrvalec s takřka nevyčerpatelnou energií, schopný denně naběhat desítky kilometrů při doprovodu jezdce na koni nebo při práci se stádem. Dle některých pramenů se v dostupné literatuře uvádí, že dokáže vystačit s minimem tekutin. Toto tvrzení nemohu ze své zkušenosti potvrdit ani vyvrátit, a mohu jen konstatovat, že vodu milují a jsou skvělými plavci. Z výše zmíněného lze řící, že kelpie je díky své vytrvalosti vynikajícím společníkem na procházky, dogtreky, stejně tak i při jízdě na koni. Kelpie má vynikající výsledky v agility i ve flybalu, což vychází hlavně ze zcela jedinečné dynamiky pohybu a tedy i ze stylu skoku, který vychází z přirozených dispozic plemene a ze zcela odlišného stylu práce se stádem. Typické je pro vyskakování na záda ovcí a přebíhání po nich, při nahánění ovcí na pravidelné stříháni. Kelpie je zkrátka rozený skokan, pro kterého běžné limity neplatí.

Kelpie coby filmové hvězdy - Pokud víte o jejich existenci, nedej bože, začne-li s vámi nějaká bydlet, zjistíte, že je vlastně znáte už hrozně dávno. Jakýkoliv australský film či seriál se bez nich neobejde. Pokud jste jako já hltali každý díl Skipiho (klokana), pak dobrodružství Dustyho (prý Dinga) a v dnešní době McLeodovy dcery je to docela ostuda, protože je máte celou dobu na očích. To vám ale dojde, až když jí máte doma. Od loňského roku má kelpinka i svůj vlastní film a to díky australským filmařům, kteří zfilmovali novelu Red Dog (v ČR vydané pod názvem Rudý pes). V Austrálii měl film premiéru v roce 2011 a snad bude do kin uveden i u nás. Hlavního hrdinu ztvárnila hollywoodská kelpinka KOKO. Autora literární předlohy k napsání novely inspirovali skutečné příběhy obyvatel hornického městečka Dampier, kteří svou místní kelpií celebritu jménem Ruchoch (v originále Red) i přes lumpárny, kterými byl pověstný široko daleko, milovali natolik, že mu na jeho památku postavili ve městě bronzovou sochu, která zde stojí dodnes.

Kelpie by jistě nesouhlasily s Koperníkovou heliocentrickou teorií - Pro ně je zkrátka ten jejich člověk středem vesmíru, kolem něhož se vše točí a trpí, když nemůže svůj život sdílet s vámi. Kelpie totiž není pes do kotce ani na hlídání objektů, kde člověka vidí jen při krmení omezenou dobu (denně 1h a méně). Velmi naléhavě na toto upozorňují australští chovatelé, protože mají negativní zkušenosti s držením kelpie bez kontaktu s lidmi, které se pak dle jejich zkušeností projevují psychickými poruchami a změnou povahy která zcela neodpovídá plemeni. Zcela něco jiného je uvyknout kelpinku nějakému pravidelnému režimu, který je spojený s mým odchodem do zaměstnání a kdy ví, že po příchodu přijde procházka a pak stráví zbytek dne v naší společnosti, takže čas beze mne využívají k odpočinku. S kamarádkou Evou jsme se shodli na tom, že kelpinka je hlavně zajímavé zvíře. Přemýšlivý, chytrý pes toužící po neustálé pozornosti. Především je to ale přítel s obrovským smyslem pro humor ( ten byste měli vlastnit také, abyste mohli s nadhledem strávit všechny ty jeho lumpárny ), se kterým se nebudete NIKDY nudit a který vám každý den připraví něco nového, zajímavého a přinutí vás přemýšlet a být aktivní.

Jedna, dvě, tři a čtyři ... - Potvrzením těchto slov je náš nový přírůstek do smečky fenka Crazy, která bydlí s kelpiákem Agieskem a trénuje u naší kamarádky agility. Stalo se tak neplánovaně (opět) na Silvestra 2010, kdy jsme se spolu jeli podívat na úžasnou černou fenečku, nepříbuznou k našemu chovu. A z tohoto osudového setkání jsem přivezla naši lištičku Crazy. Stejně jako Agies i Crazy velmi rychle chápe nové věci a hodně věcí odkoukala od ostatních, takže máme spoustu věcí jednodušších, co se týče výcviku. Pokud se jedná o lumpárny ty chápe na první našlápnutí. Nevyhledává konflikty, ale nenechá si nic líbit. Pokud ji zabavíte a dáte denně prostor vybít si energii, nebudete o ní doma vědět, protože si najde svoje místečko a po očku vás bude sledovat, aby jste ji nikam neutekl. Pokud ne, budete mít co uklízet, protože se zabaví sama. Kde jste vy, je i ona. Zbožňuje vodu v jakékoliv podobě, což může být v zimě problém, takže hlídat! Pokusí se být paličatá a dělat si věci po svém, takže nezbývá než důsledně trvat na tom, co chcete vy. Miluje lidi. Zbožňuje děti. Na chvilku se jí schováte do špajzky a ona vás vítá jako by vás týden neviděla . V podstatě je to veselý vítací pes, kterého je občas problém udržet nohama na zemi :-)

A další kelpie???? To se uvidí......

Text: Kubištová Jitka,Zochová Lucie

Foto: Kalábová Martina