Historie plemene

Pembroke 1929

Více o pradávné historii plemene welsh corgi, či psů typu corgi, si můžete přečíst zde - PŮVOD WELSH CORGI. V následujícím článku se zaměřím jen na období konečného zformování plemene welsh corgi Pembroke.

Corgi, neboli velšský pracovní selský pes, byl až do 19. století osvobozen od daně, čímž jeho popularita velmi stoupla. Na dobytkářských trzích a tržních místech, zejména v hrabství Pembrokeshire, byli pozorovány desítky corgi, nebo velšských curs (Welsh curs), jak byli všeobecně známí. Dalo by se říci, že na přelomu století se na každém statku v okrese vyskytovali jeden nebo dva Corgi.

Caleb and sonPřes popularitu, která corgi provázela v jejich rodném hrabství, v okolním světě byl počátkem 20. století takřka neznámý. Se začátkem vystavování heelerů nebo curs na prvních místních výstavách, v kombinaci se zájmem místních chovatelů v oblasti Pembrokeshire, začala nová éra corgiho typu Pembroke. A malí corgi pomalu opouštěli svou vlast, aby se ubytovali v Buckinghamském paláci a následně i v nových domovech po celém světě.

Shan FachNejstarší zaznamenaná výstava, kde byla otevřena třída pro „curs", byla zemědělská výstava v roce 1892 v Bancyfelin. Zde ale ještě nebyla uváděna jména vítězných psů, ale pouze jména jejich majitelů, takže nevíme, jací psi se zúčastnili. První výstava organizovaná podle pravidel Kennel Clubu, byla v roce 1925 Královská Welšská zemědělská výstava. Někteří psi, kteří se zde umístili na předních místech, jsou důležití corgi v raných rodokmenech Pembroků – Buller, otec slavného Caleba, vyhrál třídu otevřenou s Tedem, otcem Calebovy matky, který byl druhý. Cardigan vyhrál třídu otevřenou fen, zatímco Rose, první corgi zaregistrovaný Kennel Clubem, skončila třetí.

Rozavel red DragonV prosince 1925 byl učiněn veliký pokrok v chovu corgi – byl založen Corgi Club. Většina zakládajících členů tohoto klubu pocházela z oblasti Pembrokeshire, proto není divu, že byli oddaní typu Pembroke. Zastánci zachování typu Cardigan si proto v roce 1926 vytvořili samostatný klub, který dnes nese název Cardigan Welsh Corgi Association.

QueenV roce 1926, aby došlo k souladu se směrnicemi Kennel Clubu, byl Corgi Club přejmenován na Welsh Corgi Club a jako takový byl konečně oficiálně zaregistrován Kennel Clubem. A konečně v roce 1928 bylo povoleno zadávání titulu CC plemeni welsh corgi.

Shan Fach, červená fena Pembroke, narozená v r. 1928, byla první corgi (Pembroke nebo Cardigan – ještě před rozdělením plemen), která získala titul Champion. První pes-samec šampion, také Pembroke, byl Bonny Gyp.

1930 PembrokeCorgi_Teekay_Dogs_kopieNavzdory pokrokům v chovu, během 20. let 20. století zůstával v chovu corgi díky dvěma typům stále chaos. Cardigani a Pembrokové byli hodnoceni společně jako jedno plemeno registrované Kennel Clubem a dva typy corgi byly vystavovány společně pod jedním standardem. Mezi chovateli Cardiganů a Pembroků v té době propuklo opravdové nepřátelství. To bylo ukončeno až v roce 1934, kdy Kennel Club schválil dvě samostatná plemena – welsh corgi Cardigan a welsh corgi Pembroke, která se navzájem již nesměla křížit, která měla každá svůj samostatný standard se svébytnými rozdíly typickými pro každé plemeno. V témže roce Kennel Klub také povolil kupírování ocasů pro plemeno Pembroke, čímž výrazně podpořil snahu chovatelů o ustálení typu plemene.

277112183291833891 WpF9Zfk3_c_kopie1345452338729.cached kopie_kopieNepopiratelnou zásluhu na vzrůstající popularitě welsh corgi Pembroke v anglicky mluvících zemích měl dozajista fakt, že budoucí král Jiří VI. pořídil své malé dcerce Elisabeth (nynější královně Alžbětě II.) v roce 1933 malého corgiho Dookie. Elizabeth trvala na tom, že její štěňátko musí mít „alespoň kousek ocasu, aby s ním mohlo vrtět". Za pár let k Dookiemu přibyla fenka Jane, která měla později štěňátka a dvě z nich – Crackers a Carol, zůstala také v královské rodině. Britskou královnu tedy korgiové provází nepřetržitě již téměř 80 let.

Podle zahraničních materiálů zpracovala : Iva Kleinová